Stoupačky řeší rozvod vody v bytových domech ze suterénu až do nejvyššího patra. Mnozí tento název používají i pro kanalizační potrubí, to ovšem není úplně věcně správné. Stoupačky totiž zajišťují opravdu jen stoupání vody nahoru, v praxi se ale se často setkáme s případy, kdy je tímto termínem označováno potrubí jako celek. Vodovodní i odpadní potrubí bývají ve většině objektů umístěny v jedné šachtě mezi koupelnou či bytovým jádrem a kuchyní.
Zejména u starší zástavby je často nutná výměna stoupaček
Nejen domy z první republiky a poválečné éry, ale také velká část těch, které byly postaveny za komunistického režimu, má dnes stoupačky v havarijním stavu. Navíc jsou leckdy zhotoveny ze zdravotně závadných olověných trubek. Ani ocelové potrubí není ideální, jelikož podléhá korozi. Ta mnohdy vede i k úplnému porušení materiálu, které může skončit průsakem vody, případně vytopením objektu.
Samostatnou kapitolou jsou panelové domy
V panelácích žije dnes více než milión obyvatel České republiky. Většina panelových domů prošla v posledních desetiletích rekonstrukcí, získaly nové fasády, zateplení a mnoho majitelů pozměnilo i vnitřní dispozice uniformních bytů. Ale i když se tváře kdysi fádně šedivých sídlišť rozjasnily pestrými barvami, v mnoha panelácích ještě nedošlo k výměně stoupaček. Ty původní se ale již limitně přiblížily hranici své životnosti, a pokud ještě nedošlo k instalaci nových, bude v nejbližší době nutná.
Čeká vás rekonstrukce bytového jádra? Přečtěte si také:
Jak na rekonstrukci panelákové koupelny?
Rekonstrukce bytového jádra - jak na to a jaký si připravit rozpočet?
Využití sádrokartonu při rekonstrukci koupelny
Stoupačky se mění celé najednou
Stoupačky jsou společná část domu, náklady na výměnu stoupaček by tedy mělo nést společenství vlastníků jednotek z fondu oprav. A obdobně je tomu i v případě bytových družstev. Vlastníci potažmo obyvatelé bytů jsou v případě výměny povinni zajistit k nim přístup.
K jakým problémům může dojít při výměně stoupaček?
Nejčastěji vyvolává nelibost výměna stoupaček v paneláku. Drtivá většina jejich obyvatel totiž investovala nemalé prostředky do vybudování nového bytového jádra. Není se čemu divit, původní umakartové koupelny a WC byly nepohodlné a špatně prostorově řešené. Prekérní situace pro vlastníka jednotky ovšem nastává ve chvíli, kdy do nové koupelny nechal nainstalovat jen malá revizní dvířka. Při výměně stoupaček je pak nutné bourat, čímž vzniká majiteli nemalá škoda. Pokud je tedy výměna stoupaček v plánu, je lepší realizovat rekonstrukci koupelny až po výměně stoupaček.
Při budování nové koupelny se vyplatí pořídit větší revizní dvířka
Revizní dvířka slouží zejména pro provádění odečtů vodoměru, případně i jeho výměnu. V případě, že poskytují dostatečný přístup ke stoupačkám, může jejich otvorem proběhnout i výměna stoupaček. Potřebná velikost otvoru závisí i na konkrétní firmě, která výměnu realizuje. Proto řada lidí stoupačky zakryje místo zdiva raději sádrokartonem a do otvoru v sádrokartonu instalují revizní dvířka. V takovém případě, se celá stěna snáz odstraní a opět vrátí do původního stavu. Podle toho, zda je stěna či sádrokarton krytý obklady nebo omítkou volíme vhodná revizní dvířka, tedy revizní dvířka pod obklad nebo revizní dvířka do omítky. Jestliže bude na dvířka přímo dopadat voda (například ve sprchovém koutě nebo za vanou) budou nejvhodnější voděodolná revizní dvířka.