Umakart patří minulosti
I když totiž pomineme jeho estetické (ne)kvality a to, že je většina jader vlivem svého stáří různě zprohýbaná, nesmíme rozhodně zapomenout na to, jak snadno se na takovém umakartu tvoří plíseň a jak špatně se jí zde naopak zbavuje. Zkrátka a dobře – původní umakartová jádra už jsou dávno za zenitem. Čím ale umakart při celkové rekonstrukci koupelny nahradit?
Z čeho postavit bytové jádro?
Pro rekonstrukci bytového jádra se dnes používají především dva materiály. První z nich jsou pórobetonové tvárnice. Ty jsou poměrně lehké, snadno se obkládají, a přitom udrží i velkou zátěž bez vyztužení. Jestli ale na rekonstrukci hodně chvátáte nebo chcete snáz získat stavební povolení, vyplatí se sáhnout spíš po jiném materiálu – sádrokartonových deskách.
Sádrokarton: opomíjený materiál se spoustou výhod
Sádrokarton je plnohodnotným řešením, které dokáže oblíbený Ytong plně nahradit.
-
Přestavba suchou cestou, jak se rekonstrukci koupelny pomocí sádrokartonu taky říká, se dá totiž velikosti desek a odlišné technologii zvládnout výrazně rychleji, než při použití pórobetonových tvárnic.
- Při montáží stěn se totiž odpadá čekání na vysušení. Povrchy je možné taky hned upravovat.
- Nemusí se do něj vysekávat ani drážky pro elektroinstalaci a trubky na vodu a odpad.
- Při obkládání taky oceníme jeho perfektně rovný povrch.
- Skvělé je i to, že při práci se sádrokartonem vzniká mnohem míň stavebního odpadu.
- Asi největší výhodou sádrokartonu je ale jeho váha. Je totiž podobně lehký jako umakart.
- Když tedy strop unesl původní jádro, unese bez problému i nové jádro ze sádrokartonu.
- Sádrokarton se tak hodí i do domů, kde by mohly tvárnice způsobovat problémy.
Výhody sádrokartonu oceňují i úředníci. Jestli máte tedy v plánu zrekonstruovat vaši koupelnu suchou cestou, pravděpodobné dostanete dřív stavební povolení.
Do koupelny jedině zelenou
Sádrokartonové desky tedy můžeme použít při rekonstrukci koupelny naprosto bez obav. Jediné, na co je třeba myslet, je fakt, že i když máme v koupelně kvalitní odvětrání, pořád je to prostor, kde je přirozeně vyšší vlhkost než kdekoli jinde v bytě. Při rekonstrukci koupelny proto vždycky sáhneme po impregnovaných zelených sádrokartonových deskách se zvýšenou korozní odolností.
Dva jsou lepší než jeden
Sádrokarton je pevný materiál. Jestliže se ho ale rozhodneme využít při rekonstrukci koupelny, je vždycky lepší použít dvě desky na sebe. Náklady na materiál ani pracnost nijak zásadně nevzrostou, zato se výrazně zvýší kvalita a odolnost stěn. Uklouznutí v koupelně není totiž zas tak vzácné, jak by se mohlo zdát. Díky dvojnásobné tloušťce zdí ale můžeme mít jistotu, že i když se nám třeba při prvním sprchování smekne noha a my upadneme na zeď, hned si naši novou koupelnu nezničíme.
Jak na rekonstrukci koupelny pomocí sádrokartonu?
Rekonstrukce koupelny sádrokartonem je jednoduchá. Prvním krokem je postavení kovové kostry. Tu upevníme do stávající zdi hmoždinkami. Přímo ke konstrukci přivrtáme samořeznými šrouby sádrokartonové desky. Z druhé strany pak natáhneme elektroinstalaci, vodu a odpady. Dostatek soukromí (a ničím nerušené pěvecké výkony) ve sprše zajistíme vyplněním volného prostoru mezi sádrokartony minerální vatou. Skelná vata totiž izoluje koupelnu nejen tepelně, ale efektivně tlumí také zvuky. Pak uzavřeme i druhou stranu a pečlivě zatmelíme spoje desek.
Pozor si musíme dávat dokonalé připojení příček ke stropu a podlaze. V místech, kde bude viset umyvadlo, záchod, bidet, skříňky nebo z druhé strany jádra kuchyňská linka, sádrokarton vyztužíme. Vymalujeme zdi, které nebudeme chtít obkládat. Nezapomeneme ani na revizní dvířka. Vybrat si můžete z několik typů revizních dvířek do sádrokartonu. Zbytek stěn napenetrujeme a obložíme. Stěny kolem vany a sprchového koutu natřeme hydrofóbní stěrkou. Na závěr osadíme koupelnu zařizovacími předměty. A naše vysněná koupelna je hotová!
Přečtěte si také: