Našli jste na své vaně škrábance či dokonce větší praskliny? Nebo už se vám vaše vana zkrátka nelíbí a za každou cenu toužíte po změně? Ani v jednom případě není nezbytně nutné začít překopávat celou koupelnu. Své oblíbené koupele si můžete dopřávat i nadále, jsou tu dvě varianty řešení a je jen na vás, jestli si vyberete levnější renovaci nebo náročnější avšak efektnější výměnu.
Nejde jen o vanu. Myslete na detaily.
Ve chvíli, kdy o renovaci nebo výměně vany přemýšlíte, vezměte v úvahu nejen stav samotné vany, ale i jejího okolí, jako jsou vanové baterie, obklady, rozvody, odpady a vodoměry. Pokud by byly ve špatném stavu, stejně byste za pár měsíců museli v koupelně kopat znovu. Je tak možná jednodušší vzít vše při jednom.
Obdobná rada platí i pro revizní dvířka, která se nejčastěji nachází v obezdívce vany, za vanou, ve sprše nebo za WC a umožňují nám právě přístup k vodoměrům, odpadům nebo stoupačkám. Dnes už existují taková, o jejichž přítomnosti v koupelně nebudete ani vědět, dokud je nebudete potřebovat použít. Vhodně zvolená revizní dvířka zabudovaná pod obklady na obezděné vaně nebo stěně a nijak nenarušují vzhled koupelny.
1) Výměna: delší, náročnější, ale s možností větší změny
První možností je kompletní výměna vany za nový model. Již na začátku je nutné zmínit, že při volbě této alternativy se nevyhnete náročnějším stavebním pracím, zvlášť máte-li nyní vanu zabudovanou a obezděnou. Výměna na rozdíl od renovace déle trvá a je finančně náročnější.
Zato si však můžete zvolit celý nový vzhled vany a experimentovat i s umístěním. Možná, že jste celý život toužili po rohové vaně, odstranění vaší staré obdélníkové vám to umožní. Změnit lze také obložení vany, což změní celkovou vizáž vaší koupelny. S výběrem nové vany pak přichází klíčové rozhodnutí, jaký typ vybrat.
V jaké vaně budou koupele nejpříjemnější?
Předností akrylátových van je především možnost volby různých tvarů a velikostí, jsou velmi příjemné a teplé na dotyk. Na druhou stranu mají měkký povrch a jsou tak náchylnější k jakémukoliv fyzickému poškození. Litinové vany v sobě skrývají jakýsi retro nádech, zejména ve chvíli, kdy sáhnete po samostatně stojící vaně na nožičkách, která se okamžitě stane designovou dominantou celé vaší koupelny. Kromě toho litinové vany udržují dlouho teplou vodu, po napuštění si tak užijete dlouhé koupele.
Dlouhou životností a vysokou odolností vůči poškození a poškrábání se pyšní vany ze smaltované oceli. Tyto výhody ale vyvažuje omezený výběr rozměrů a tvarů. Způsobuje ho speciální technologie, kterou se smaltované vany vyrábějí. Často poptávané jsou i vany z kompozitních materiálů, které kombinují přednosti použitých materiálů. Dlouho vám vydrží, jsou příjemné na dotyk a vyhrajete si i s tvary a rozměry.
2) Renovace: kompromis mezi cenou a vzhledem
Levnější způsob představuje renovace. Kromě ceny pro ni hovoří také možnost opravit pouze konkrétní poškozené místo na vaně, není potřeba přistupovat hned k opravě vany celé. Pokud nepotřebujete novou vanu, je pro vás renovace výhodnější řešení. Existuje několik způsobů renovace v závislosti na materiálu vany a míře jejích poškození.
Lokální oprava
Pokud na své vaně objevíte pouze pár škrábanců, odřenin nebo menší trhlinu, lze je opravit pomocí speciálních opravných sad. Ty slouží především pro akrylátové vany, podobné retušovací sady jsou ale k dostání i pro vany litinové nebo mramorové. Postup renovace akrylátové vany spočívá ve vyčištění, vybroušení a vyhlazení poškozeného místa, doplnění akrylátu a opětovném přebroušení do hladké finální podoby.
Nová vana do staré
U akrylátových van ještě chvíli zůstaneme. Pro ně a pro litinové vany lze použít speciální vložku. Ta se vyrobí přesně podle velikosti vaší staré vany a jednoduše se vloží dovnitř. Nečeká vás tak žádné bourání ani poškození obkladů, jde o velmi rychlý proces. Na jeho konci, který nastane po pouhých pár hodinách práce, získáte všechny výhody nové vany. Tento postup lze použít i pro smaltované, případně starší plechové vany. Naopak vložka z plastu či laminátu se téměř nepoužívá, existuje zde velké riziko jejího poškrábání nebo dokonce prolomení.
Nový nátěr
Renovovat vanu lze i pomocí nového nátěru. Pokud se do toho pustíte, nejprve ředidlem důkladně odmastěte vanu, za pomoci smirkového papíru osmirkujte a odstraňte veškeré fyzické nečistoty a prach. Na takto připravený suchý a čistý podklad se nanáší dvousložková epoxidová barva, která vám přinese nový a hladký povrch. Je nutné nátěr nechat dostatečně uschnout (až 24) hodin a poté jej opakovat ve druhé vrstvě.
Řešit rekonstrukci koupelny půjčkou nebo raději udělat jen levnou renovaci?
Rozhodování o tom, zda se pustit do rekonstrukce s pomocí půjčky, je komplexní úkol a je třeba ho pečlivě zvážit. Důležitou součástí je srovnání půjček, které nám mohou pomoci pochopit možné finanční zátěže a jejich dopady na naši budoucnost. Někdy může být rozumné zvolit půjčku, pokud nám to umožní zlepšit naše bydlení nebo zvýšit hodnotu našeho majetku. Avšak je důležité mít na paměti, že půjčka přináší i závazek a měli bychom být připraveni na její splácení. Pokud jsme si jisti, že splácení půjčky zvládneme a že nám to přinese hmatatelné výhody, může být půjčka pro rekonstrukci dobrým řešením. Pokud jsme však ohledně splácení nejistí, může být lepší rekonstrukci odložit, než se dostat do finančních problémů. Každopádně, při rozhodování je klíčové srovnání půjček a pečlivá analýza naší finanční situace.